V úterý 10. května 2022 jsme navštívili pražské Rudolfinum a poslechli si Dvořákův Houslový koncert (Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53) v podání České studentské filharmonie a zkušeného šestatřicetiletého houslového virtuosa Josefa Špačka. Dirigentem byl Marko Ivanović.

Celý program byl rozdělen na dvě části. V první nás provázel moderátor Petr Kadlec a měli jsme možnost slyšet Dvořákovo dílo rozdělené na menší úseky, komentované. Také Josef Špaček dodal své dojmy a poznatky. Bylo velice zajímavé slyšet jednotlivé hudební nástroje zvlášť, jelikož bych si jich v konečné spojené verzi skoro ani nevšimla. Unikátní byla možnost slyšet části, které Dvořák pro konečnou verzi vyškrtnul. Komentáře hudebníka a dirigenta udělaly program zábavný a díky interakci s publikem jsem se moc bavila. Ve druhé části nám Česká studentská filharmonie zahrála celý koncert tentokrát vcelku, jak ho Dvořák v roce 1879 napsal.

Z celého koncertu jsem byla naprosto nadšená. Bylo to poprvé, co jsem Houslový koncert měla možnost slyšet naživo v podání orchestru. K mému překvapení se mi velmi zalíbily i ,,vážné části“ hudby, které běžně tolik neocením. Celou akci hodnotím velmi kladně.

žákyně sexty