Na webinář Dítě v papiňáku věnující se vztahům rodičů a dospívajících nejen v době koronavirové, který naše škola pořádala ve dnech 15. a 22. 4. 2020, jsem přicházela s přesvědčením, že mě jako odborníka (pedagoga a školního metodika prevence Gymnázia Litoměřická) v této problematice nemůže už nic nového překvapit.

Jenže v průběhu odborného, srozumitelného, a zároveň empatického vedení lektorů Jules a Jim  Lukáše Kohoutka a Veroniky Kynclové jsem před obrazovkou notebooku neseděla už jako učitelka, ale prostě jako máma téměř čtrnáctiletého puberťáka. Najednou jsem si začala propojovat uváděné informace a doporučené postupy s každodenní realitou naší domácnosti.

A proto začínám doma aplikovat, že občasné dusno mezi mnou a synem nejspíš pročistí, když stejná pravidla fungování vyžadovaná po něm budu dodržovat i já. Při komunikaci s ním budu srozumitelná. Když mi náhodou bude něco vyprávět, budu ho zaujatě poslouchat déle než normálně. Když se mi jeho chování nebude líbit, řeknu mu, co se mi nelíbí a co od něj potřebuju. Nebudu rodič diktátor, ale rodič průvodce jeho pubertou.

Někdy vám hodina a půl pomůže ukázat, že nejste dokonalí a že se máte stále co učit.

Díky, Verčo a Lukáši!

Jana Vyhlídalová